Zadek Zapletal Ritas, s.r.o.

Strávil jsem dost času s vysvětlováním té hrůzy, co navrhuje MPSV v oblasti dohod….

O co vlastně jde? A jak to ovlivní firmy, které zaměstnávají pracovníky na dohody? Či dohodáře samotné?

a) Není v silách České správy sociálního zabezpečení, aby zvládla zúřadovat měsíčně cca. 600 000 dpp.. bez toho, aniž by vybudovala masivní informační systém (pokud možno funkční) a zároveň, aby nabrala cca. 130 nových zaměstnanců na potřebnou agendu a související rozhodování.
b) Stovky nových subjektů budou zavaleni novou administrativou o které nemají ani tušení – jejich členové podepíší dohodu, nahlásí se jako zaměstnavatel, nahlásí dohodu, pak nahlásí kolik na ni vyplatili, pak nahlásí ukončení dohody….. a budou doufat, že jim nepřijde rozhodnutí, že špatně zaměstnance poučili a musí odvést za něj další peníze – odvody…
c) Stávající zaměstnavatelé tam, kde mají více dohod, nebo s brigádníky pracují stabilně – předpoklad chyby je přímo úměrný složitosti tohoto výmyslu…

Stručně řečeno, tento návrh se nedá hodnotit jinak , než jako sabotáž a předkladatel je politický sebevrach ..nebo osoba, která nebyla při předkládání úplně při smyslech.

Naše firma agendu samozřejmě zvládne s našimi klienty, protože za ta léta je zvyklá „zápasit“ s nápady MPSV kontinuálně, ale situaci bylo možno řešit elegantně a bez toho, aby ohrozila jak ČSSZ (která již teď hrubě nestíhá) tak všechny kolem….

Celý systém není nic jiného, než zavedeni EET do pracovního práva i se známým zaklekáváním.

Stačilo rozhodnout, že po dobu 3 let bude srážková daň z dohody o provedení práce 20% s tím, že slevu na poplatníka smí uplatnit jen tzv. státní pojištěnci… a to ještě všichni až při ročním zúčtování.

Příjem státu cca. 5-6 miliard bez dalších nákladů.

Pokud by zůstal zachován princip, že DPP je 25% průměrné mzdy, řekněme za 3/4 roku předcházejícího, pak by bylo možno i tvrdit, že byl v mezích možností splněn vládní slib navýšit limit dohod a snažit se o flexibilní pracovní právo… Dohody by byly méně atraktivní a zároveň by nehrozil kolaps systému, nárůst černé a šedé ekonomiky…
Ale říkejte to instituci, která posledních 10 let jen vede třídní boj se zaměstnavateli a snaží se zavést socialistickou povinnost pracovat dle jejich představ….